Czym się kierować w wyborze kamery?

Odkryj kluczowe aspekty wyboru idealnej kamery, które pomogą Ci wypromować Twoją markę lub produkt. Poznaj praktyczne porady dotyczące specyfikacji, marek i technik nagrywania, które pozwolą Ci wybrać sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i projektów.

Czym się kierować w wyborze kamery?

Jeżeli zapytałbym Cię drogi czytelniku „jakie sosowi wariacie?” to zapewne wiedziałbyś skąd się wziął ten tekst oraz jakiej sieci sklepów dotyczy. Jednak jeżeli czytasz ten tekst znaczy, że szukasz sposobu na wypromowanie swojej marki bądź produktu i tak trafiłeś na RadWEB.

Jaką kamerę wybrać?

I być może w Twojej głowie pojawiło się pytanie „jaka kamera wariacie?” I tutaj odpowiedź nie jest już taka prosta. Jednak mam nadzieję, że po lekturze tego testu znikną Twoje wszelkie wątpliwości. Razem przejdziemy przez podstawowe zagadnienia, poznasz pojęcia takie jak natywne ISO czy bitrate, a na końcu będziesz bardziej świadomy możliwości, jakie może dać Ci dany sprzęt.

Czy potrzebujesz kamery na własność?

Jednak na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujesz kamery na własność? I absolutnie nie sugeruję, że masz użyć po prostu telefonu (o filmowaniu telefonem też kiedyś pojawi się tekst), ale chciałbym zwrócić uwagę, że kamera to nie wszystko.

Oprócz kamery potrzebne są też obiektywy, światła, mikrofony i mnóstwo innego sprzętu, który kosztuje. Czasami może się okazać, że łatwiej Ci będzie zlecić nagranie naszej ekipie niż kompletować sprzęt na własność. To pozwoli Ci się skupić na efekcie, a my zrobimy za Ciebie brudną robotę.

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru kamery?

Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na zakup kamery to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co będziesz chciał nakręcić? Czy będzie to podcast? Czy może produkt? A może chcesz nakręcić swojego pupila podczas spaceru? Każda z tych sytuacji wymaga nieco innych specyfikacji. Dlatego chciałbym Ci przedstawić mocne strony najpopularniejszych marek.

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru kamery?

Jak wybrać kamerę na podstawie nagrywanego contentu?

Zacznijmy od pozornie najprostszej sytuacji czy chcesz nagrać po prostu siebie. Chcesz się przedstawić światu i swoim klientom. Możesz wybrać losową kamerę bądź aparat, odpalić nagrywanie i tyle. Jednak może się okazać, że obrazek, który zobaczy potencjalny klient. Pamiętaj, że często jesteśmy oceniani tak jak nas widzą. I ważne jest, aby klient widział Cię w dobrych barwach.

Czym są skintony? Co musisz wiedzieć o rejestracji skintonów?

Przy nagrywaniu siebie bardzo ważne są skintony, tłumacząc dosłownie – kolor skóry. Każda kamera trochę inaczej rejestruje skintony. Jeżeli często będziesz występować przed kamerą to dobrym wyborem dla Ciebie będzie Canon. Marka ta słynie z bardzo dobrych i żywych kolorów. Canon w swoich najprostszych ustawieniach świetnie oddaje barwy. A jeżeli chcesz później obrobić nagrany materiał to profile płaskie, czyli materiał nagrany tak, aby można go „podkręcić” w postprodukcji,

Canona są całkiem łatwe i przyjazne do późniejszej koloryzacji. Jeżeli chcesz nagrywać siebie, bądź kogoś innego, ale z naciskiem na postać to polecam Ci rozejrzeć się za czymś ze stajni Canona.

No dobrze, ale co jeżeli chcesz się skupić na produkcie. I niekoniecznie dysponujesz dobrymi warunkami do nagrywania. W tym wypadku radziłbym szukać czegoś spod szyldu Sony. Kamery tej marki mają bardzo wysokie natywne ISO. To znaczy, że będziesz mógł wybrać bardzo dużą wartość, a na obrazie nie pojawi się szum czy inne zabrudzenia.

Co zrobić, gdy budżet nie pozwala na kupno nowej kamery?

Jeszcze nie tak dawno Sony był liderem, jeżeli chodzi o autofocus. Jednak obecnie technologia tak się rozwinęła, że większość aparatów czy małych kamer ma już tak dobry autofocus, że nie warto się skupiać na tym aspekcie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy budżet nie pozwala Ci na nowy sprzęt i chcesz kupić coś starszego. Porównując modele Sony z Canonem z roku 2015, chociażby, tam już widać sporą różnicę na korzyść Sonego.

W powyższym akapicie wspomniałem o bardzo ważnej kwestii. Mianowicie rozwój technologii sprawił, że te kamery są bardzo podobne do siebie. Także jeżeli nie boisz się pracy nad nagraniem w postprodukcji to niezależnie na jaką markę się zdecydujesz to sprzęt poradzi sobie w danych warunkach.

Co zrobić, gdy budżet nie pozwala na kupno nowej kamery i na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem kamery?

Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem kamery?

Warto zwrócić tylko na kilka kwestii. Przed zakupem zwróć uwagę na to, w jakim bitracie nagrywa kamera. Bitrate oznacza ile danych jest zapisywanych na sekundę. Im większy bitrate, tym lepszą kartę pamięci musisz posiadać. Zwróć też uwagę na to, w jakim klatkarzu i w jakiej rozdzielczości nagrywa kamera. Jeżeli zależy Ci na slowmotion to warto, aby kamera nagrywał co najmniej w 50 klatkach na sekundę.

Zwróć też uwagę na ograniczenia nagrywania. Bardzo popularne jest teraz nagrywanie aparatem. Niektóre z nich mają ograniczenia nagrywania do max 30 min. Jeżeli zależy Ci na dłuższych formach warto, aby aparat nie posiadał takich limitów.

Poruszyłem dopiero wierzchołek góry lodowej. Jak wspomniałem na początku – warto się zastanowić czy nie łatwiej będzie zlecić nagrań. Jeżeli jednak marzysz o nagrywaniu swoich filmów sam to mam nadzieję, że ta pigułka wiedzy pomoże Ci w wyborze Twojej przyszłej kamery.

Filip Bukowiecki - Operator kamery, montażysta

Filip Bukowiecki

Operator kamery, Montażysta

Poznań, Wrocław, Warszawa