Fenomen Windowsa

W Polsce z komputera korzysta około 85% osób, którzy są sklasyfikowani pomiędzy trzy duże systemy operacyjne: Windows, Linux oraz MacOS. Jednakże w kraju nad Wartą i Wisłą dominują użytkownicy systemu okienkowego, z racji tego że sporo aplikacji biznesowych i gier jest tworzona z myślą o tym systemie. Z zrealizowanej w ubiegłym tygodniu ankiety traktującej o systemach operacyjnych, ze sztandarowego produktu Microsoft korzysta 75% osób, jednakże jedynie 50% użytkowników uważa za swój ulubiony. Dlaczego?

Fenomen Windowsa

Czym wogóle jest system operacyjny?

Skoro ten artykuł traktuje o systemach operacyjnych, warto wspomnieć czym wogóle są. Sama nazwa pochodzi z angielskiego Operating System – w skrócie OS. OS to środowisko do uruchamiania i zarządzania programami, procesami oraz zadaniami w komputerze.

Najważniejszymi obszarami działań systemów są:

Dziś, tj. w 2022 roku utożsamiamy systemy z tym co widzimy na ekranie (nakładką, interfejsem graficznym) , aczkolwiek warto pamiętać o tym źe do początku lat 80. XX wieku systemy produkowane przez firmę IBM były wyposażone w interfejs tekstowy, gdzie każdą akcję musieliśmy uruchamiać przy wykorzystaniu konsoli.

Dlaczego Windows?

Windows często kojarzy się z memem, gdzie włączenie komputera z tym oprogramowaniem przyrównywane jest do otwarcia okna w łodzi podwodnej, a mimo to jest ogromne środowisko fanów, którzy najczęściej wymieniają Windows XP jako coś co do czego czują sentyment.

Pierwszym powodem tego zadziwiającego zjawiska według mnie, jest fakt, że na początku XXI wieku sporo programów w tym też systemów operacyjnych było rozpowszechniane drogą piracką – np bazar na Stadionie Tysiąclecia w Warszawie – gdzie przy niskich nakładów finansowych, można było się cieszyć cyfrową rozrywką w zaciszu domowym.

Natomiast sam Windows XP i jego charakterystyczny dźwięk uruchamiania logowania się do komputera towarzyszył w najmłodszych latach uczestników ankiety. Kolejnym powodem popularności XP jest stosowanie go w placówkach publicznych.

Dla przykladu, w latach kiedy jeszcze chodziłem do gimnazjum (2013-2016), nauczyciele w tej placówce oraz miejscowa pracownia komputerowa była wyposażona w tego kultowego Windowsa, a i do dziś można go spotkać w punktach pocztowych.

Zasadniczo dziś nie zaleca się korzystania z niego, dlatego że w maju 2019 roku koncern z Doliny Krzemowej wycofał dla niego wsparcie, co skutkuje się większą podatnością na ataki hakerskie.

Co sądzę o Windows?

Nie da się ukryć że Windows jest narzędziem kompletnym wyposażonym w najpotrzebniejsze narzędzia i oprawionym w estetyczną wartswę wizualną.

Również plusem dla produktu Bill’a Gates’a jest szerokie pasmo gier – chociażby moje ulubione gry z serii Assasins Creed oraz Civilization – i aplikacji – np. umożliwających personalizację ustawień peryferii i podzespołów komputera – co jest przeogromną przewagą wobec konkurencji. Jednakże wszystko też ma swoje wady, a tutaj jest chociażby kwestia popularności.

Tak. popularność może być wadą!. Im popularniejszy system, tym możemy liczyć się z tym że całe bataliony hakerów silą i trudzą się aby dostać do wrażliwych danych jak największej liczby ofiar.

Kolejną wadą jest chermetyczność sklepu Microsoftu, który posiada o wiele większe ograniczenia niż sklep z aplikacjami dla Androida. Jeśli deweloperzy Windowsa popracują nad kwestią sklepu oraz bezpieczeństwa z całą pewnością moje serducho na 100% przylgnie do niego.

Konkurencja Windowsa – Linux i MacOS

Najważniejszymi rywalami są Linux i MacOS. Oba te systemy pod sobą mają podobny rdzeń (są systemami UNIX’owymi). MacOS jest rozpropagowany wśród Amerykanów oraz w pracy profesjonalnej przez programistów, fotografów oraz montażystów filmów video, ze względu na sam ekosystem i wsparcie dla aplikacji m.in. z rodziny Adobe czy też JetBrains. Natomiast Linux, a raczej powinienem pisać GNU Linux to cała masa różnorodnych dystrybucji o indywidualnych mechanikach i szatach graficznych.

Ogromną zaletą pingwinka jest otwartoźródłowość, czyli bezpłatne użytkowanie oraz ewentualna możliwość włączenia się w rozwój wybranej dystrybucji. Jest istotną rzeczą dla użytkowników co świadczy o tym fakt, iż w wyżej wymienionej ankiecie aż 10% więcej osób opowiedziało się za tym, że to właśnie Linux jest ich ulubionym systemem, co równoznaczne jest z zdeptaniem konkurenta.

Moim zdaniem Windows to system który ma swoje wady i zalety, ale co najważniejsze większość z nas darzy go wielkim sentymentem. Na szczęście nie jesteśmy na niego skazani i mamy spory wybór, bo poza Linuxem i OSX (MaxOS) możemy korzystać z memicznych systemów jak chociażby TempleOS, w którym możemy komunikować się ze samym Stwórcą.

Radosław Adamczyk - Frontend developer, webmaster, specjalista SEO/SEM

Radosław Adamczyk

Front-end developer, Webmaster, Specjalista SEO/SEM

Śrem, Poznań, Kraków