Co nowego znajdziesz w Zorin OS 17?

Zorin OS 17, najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuxa, przynosi rewolucję w użytkowaniu komputera, łącząc intuicyjność z zaawansowanymi funkcjami. Z innowacyjnymi rozwiązaniami takimi jak przestrzenny pulpit, ulepszone multitasking i uniwersalne wyszukiwanie, Zorin OS 17 stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów operacyjnych.

Co nowego znajdziesz w Zorin OS 17?

W świecie systemów operacyjnych, gdzie dominują giganci takie jak Windows i macOS, istnieje dystrybucja Linuxa, która nieustannie zyskuje na popularności dzięki swojej unikalności i przyjazności dla użytkownika – Zorin OS.

W najnowszej odsłonie, Zorin OS 17, twórcy systemu poszli o krok dalej, wprowadzając szereg innowacyjnych funkcji i ulepszeń, które mają na celu jeszcze bardziej ułatwić i uprzyjemnić codzienne korzystanie z komputera. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, co nowego oferuje Zorin OS 17 i dlaczego te zmiany mogą być kluczowe dla użytkowników szukających alternatywy dla tradycyjnych systemów operacyjnych.

Od zaawansowanego uniwersalnego wyszukiwania, przez rewolucyjne podejście do multitaskingu, aż po eleganckie rozwiązania wizualne – Zorin OS 17 obiecuje być nie tylko funkcjonalny, ale i estetycznie satysfakcjonujący.

Dowiedz się czym jest środowisko graficzne GNU Linux

Jakie są cechy charakterystyczne Zorin OS?

Zorin OS wyróżnia się na tle innych dystrybucji Linuxa dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, który ułatwia przejście z systemów Windows i macOS. Oferuje różne wersje dostosowane do specyficznych potrzeb, takie jak Core, Lite i Education.

Charakteryzuje się wysoką wydajnością i stabilnością, co sprawia, że jest odpowiedni dla zarówno nowoczesnych, jak i starszych komputerów. Dodatkowo Zorin OS kładzie silny nacisk na bezpieczeństwo i prywatność, a jego unikalne funkcje, takie jak Zorin Appearance i zaawansowane opcje multitaskingu, zwiększają komfort użytkowania.

Co nowego w Zorin OS 17?

Zorin OS 17 wprowadza szereg innowacyjnych funkcji, takich jak zaawansowane uniwersalne wyszukiwanie, nowe podejście do multitaskingu i przestrzenny pulpit, które znacząco ułatwiają codzienne zadania i interakcję z systemem. Te ulepszenia czynią Zorin OS 17 jednym z najbardziej intuicyjnych i przyjaznych dla użytkownika systemów operacyjnych na rynku.

Wszystkie nowości i usprawnienia wprowadzone w Zorin OS 17:

Wszystkie nowości i usprawnienia wprowadzone w Zorin OS 17

Uniwersalne wyszukiwanie i Menu Zorin

Uniwersalne wyszukiwanie w Menu Zorin, kluczowa nowość w Zorin OS 17, znacznie ułatwia dostęp do zasobów systemu, umożliwiając szybkie wyszukiwanie plików, aplikacji, informacji z kalendarza, kontaktów i aplikacji ze sklepu. Funkcja ta służy również jako kalkulator, dodając dodatkową funkcjonalność.

Menu Zorin zostało także ulepszone o nowy układ i opcje konfiguracji, pozwalając użytkownikom na dostosowanie aktywnych dostawców wyszukiwania i przeglądanie aplikacji w alfabetycznej kolejności. Te zmiany nie tylko ułatwiają korzystanie z systemu, ale także czynią go bardziej intuicyjnym i dostosowanym do potrzeb użytkowników, zwiększając ogólną użyteczność Zorin OS 17.

Jak powstał Linux? Przeczytaj przygotowaną przez nas artykuł o historii Linuxa

Świeże spojrzenie na multitasking

W Zorin OS 17 multitasking został przedefiniowany poprzez wprowadzenie nowego przeglądu aktywności, który umożliwia bardziej intuicyjne zarządzanie otwartymi aplikacjami i oknami. Przestrzenie robocze są teraz ułożone poziomo, co ułatwia ich przeglądanie i przełączanie się między nimi, z możliwością korzystania z gestów na touchpadzie lub skrótu klawiszowego Super/Logo.

Funkcja podwójnego stuknięcia klawisza Super rozszerza siatkę aplikacji, co upraszcza dodawanie i organizowanie aplikacji w przestrzeniach roboczych. Nowy panel Ustawień > Multitasking pozwala na indywidualną konfigurację tych funkcji. Te ulepszenia nie tylko czynią multitasking płynniejszym i bardziej intuicyjnym, ale również zwiększają produktywność użytkowników.

Przestrzenny pulpit

Przestrzenny pulpit w Zorin OS 17 wprowadza innowacyjne funkcje 3D, które rewolucjonizują sposób interakcji z systemem. Kluczową nowością jest "Desktop Cube", który umożliwia przełączanie się między przestrzeniami roboczymi w trójwymiarowej przestrzeni. Okna aplikacji unoszą się nad powierzchnią pulpitu, tworząc efekt paralaksy, co zwiększa świadomość kontekstową użytkownika.

Dodatkowo, nowy "Spatial Window Switcher" zastępuje standardowy dialog przełączania okien Alt+Tab i Super+Tab, oferując 3D przełącznik okien z bogatymi wizualizacjami. Te funkcje nie tylko ułatwiają nawigację między aplikacjami, ale także czynią doświadczenie użytkownika bardziej dynamicznym i angażującym. Użytkownicy mogą aktywować te funkcje przestrzennego pulpitu w sekcji Efekty w Zorin Appearance.

Zwiększenie wydajności i płynności działania systemu

Zorin OS 17 wprowadza znaczące ulepszenia wydajności, dzięki czemu system operacyjny działa znacznie szybciej i płynniej, nawet na starszym sprzęcie. Optymalizacje wydajności zostały przeprowadzone na każdym poziomie systemu operacyjnego, od jądra po środowisko pulpitu.

Dowiedz się więcej na temat GNOME, KDE i XFCE – graficznych środowiskach pracy w GNU Linux

Dzięki tym zmianom, aplikacje otwierają się szybciej, animacje są bardziej płynne, a czasy ładowania zostały skrócone. Użytkownicy mogą spędzać więcej czasu na produktywności, zamiast czekać na reakcję systemu. Te ulepszenia sprawiają, że Zorin OS 17 jest idealnym wyborem zarówno dla nowych komputerów, jak i dla sprzętu, który ma już kilka lat.

Ogólnie rzecz biorąc, Zorin OS 17 oferuje znacznie lepsze doświadczenie użytkownika dzięki swojej ulepszonej wydajności i płynności działania. Wprowadzone zmiany podkreślają zaangażowanie twórców Zorin OS w dostarczanie szybkiego i responsywnego systemu operacyjnego.

Zwiększenie wydajności i płynności działa systemu oraz odświeżony sklep z aplikacjami Zorin OS 17

Odświeżony sklep z aplikacjami

W Zorin OS 17, sklep z oprogramowaniem został gruntownie odświeżony, oferując znacznie lepsze doświadczenie użytkownika. Nowy design sklepu jest nie tylko estetycznie przyjemniejszy, ale również zapewnia szybsze i bardziej intuicyjne przeglądanie dostępnych aplikacji. Strona główna sklepu została przeprojektowana, ułatwiając eksplorację szerokiej gamy dostępnych aplikacji.

Strony szczegółowe aplikacji zostały zaktualizowane, oferując większe zrzuty ekranu i nowe panele informacyjne, co ułatwia uzyskanie lepszego przeglądu każdej aplikacji. Te ulepszenia nie tylko poprawiają estetykę, ale także ułatwiają znalezienie i pobieranie ulubionych aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, odświeżony sklep z oprogramowaniem w Zorin OS 17 stanowi znaczący krok naprzód pod względem funkcjonalności i wygody użytkowania.

Rozbudowane możliwości ułożenia okien

Zorin OS 17 wprowadza zaawansowane układanie okien, będące odpowiedzią na liczne prośby użytkowników. Ta nowa funkcja umożliwia efektywne zarządzanie przestrzenią roboczą poprzez zaawansowane opcje rozmieszczania okien. Po jej aktywacji w sekcji "Interfejs" w Zorin Appearance, użytkownicy zyskują dostęp do układania okien w narożnikach ekranu oraz korzystania ze skrótów klawiszowych. Dodatkowo pojawia się pomocne okno dialogowe, które ułatwia wybór aplikacji do wyświetlenia obok siebie.

Włączenie opcji "Zaawansowane/Ustawienia eksperymentalne" daje dostęp do niestandardowych układów okien i bardziej szczegółowych opcji konfiguracji.Ta funkcja znacząco poprawia ergonomię pracy, umożliwiając użytkownikom lepsze zarządzanie otwartymi aplikacjami. Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy regularnie pracują z wieloma aplikacjami jednocześnie.

Regulowane tryby zasilania

Regulowane tryby zasilania w Zorin OS 17 to nowa funkcja, która pozwala użytkownikom na optymalizację wydajności systemu i zużycia energii w zależności od ich potrzeb. Użytkownicy mogą wybierać między trzema trybami: Zrównoważonym, Oszczędzania Energii i Wydajności. Tryb Zrównoważony oferuje standardową wydajność i zużycie energii, idealny dla codziennego użytkowania.

Tryb oszczędzania energii zmniejsza wydajność, aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii, co jest przydatne podczas podróży. Tryb Wydajności zwiększa moc obliczeniową, idealny do zadań wymagających dużych zasobów, jak gry czy edycja wideo. Przełączanie między trybami jest proste i można je wykonać jednym kliknięciem. Ta funkcja jest szczególnie korzystna dla użytkowników laptopów, którzy potrzebują zarządzać wydajnością i zużyciem baterii w różnych scenariuszach użytkowania.

Regulowane tryby zasilania oraz nowe doświadczenie robienia zrzutów i nagrywania ekranów w Zorin OS 17

Nowe doświadczenie robienia zrzutów i nagrywania ekranu

W Zorin OS 17 wprowadzono znaczące ulepszenia w zakresie tworzenia zrzutów ekranu i nagrywania ekranu. Nowy interfejs zrzutów ekranu jest teraz nakładką na pulpit, co ułatwia przechwytywanie określonych obszarów ekranu, pojedynczych okien lub całego pulpitu. Użytkownicy mogą teraz również nagrywać wideo z ekranu bezpośrednio z tego interfejsu, eliminując potrzebę korzystania z aplikacji stron trzecich do nagrywania ekranu.

Dostęp do nowego narzędzia do zrzutów ekranu i nagrywania ekranu jest prosty – wystarczy nacisnąć klawisz Print Screen na klawiaturze lub kliknąć ikonę aparatu w nowym menu Szybkich Ustawień. Te ulepszenia nie tylko upraszczają proces tworzenia zrzutów ekranu i nagrań, ale także zwiększają efektywność pracy, umożliwiając szybkie udostępnianie i dokumentowanie treści ekranu.

Nowe narzędzia są intuicyjne w użyciu, co sprawia, że są dostępne dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od ich poziomu zaawansowania. Zorin OS 17 dzięki tym zmianom staje się jeszcze bardziej kompletnym systemem operacyjnym.

Przebudowa aplikacji pogodowej

Przebudowana aplikacja Pogoda w Zorin OS 17 charakteryzuje się nowym, estetycznym interfejsem i oferuje szczegółowe prognozy pogodowe na najbliższe 10 dni. Użytkownicy mają teraz dostęp do bogatszych danych, co ułatwia planowanie zdarzeń związanych z pogodą.

Dane pogodowe są zintegrowane z całym systemem, w tym z menu zegara i aplikacją Kalendarz, co zapewnia szybki dostęp do informacji i czyni śledzenie warunków atmosferycznych bardziej intuicyjnym.

Przełom w świecie Linux - Zorin OS 17

Przełom w świecie Linux

Zorin OS 17, z jego intuicyjnym interfejsem i wszechstronnością, wprowadza szereg innowacyjnych funkcji, które podnoszą komfort i efektywność pracy z systemem. Od uniwersalnego wyszukiwania, przez przedefiniowanie multitaskingu, po przestrzenny pulpit i znacznie ulepszone zarządzanie oknami – każda z tych zmian sprawia, że Zorin OS 17 jest jednym z najbardziej przyjaznych dla użytkownika systemów operacyjnych.

Wersja beta Zorin OS 17 została wydana 4 grudnia 2023 roku, dając użytkownikom przedsmak tych nowości, a oczekuje się, że pełna wersja oficjalna zostanie udostępniona w najbliższych tygodniach. Z długoterminowym wsparciem zaplanowanym do 2027 roku, Zorin OS 17 obiecuje być stabilnym i bezpiecznym wyborem dla szerokiego spektrum użytkowników, od indywidualnych entuzjastów po duże organizacje.

Dokładna specyfikacja: https://blog.zorin.com/2023/12/04/a-sneak-peek-at-zorin-os-17/

Radosław Adamczyk - Frontend developer, webmaster, specjalista SEO/SEM

Radosław Adamczyk

Front-end developer, Webmaster, Specjalista SEO/SEM

Śrem, Poznań, Kraków